انجمن دایکست ایران

با هم بودن ما را قدرتمند خواهد ساخت حامی صنعت دایکست ایران
کرمانشاه

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران متافو، روزهای 4 تا 7 آذر در محل نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد. امسال هم، همچون سال های گذشته، فعالین صنعت دایکست به صورت گروهی و در قالب غرفه انجمن دایکست و یا به صورت مستقل در این نمایشگاه حضوری فعال داشتند. همچنین حضور شرکت های خارجی در این نمایشگاه چشمگیر بود.

در زمان برگزاری نمایشگاه فرصتی پیش آمد تا نقطه نظرات فعالین در این صنعت را در مورد مسایل و چالش های مختلف پیش روی این صنعت و عملکرد انجمن دایکست جویا شویم. نتیجه این گفتگوها در ادامه آمده است.

کمیته عارضه یابی و صادرات در انجمن دایکست راه اندازی می شود

مهندس شاهن مارکاریان، رئیس هیئت مدیره انجمن دایکست ایران ازجمله اقدامات در دست بررسی انجمن دایکست را راه اندازی کمیته عارضه یابی و صادرات عنوان کرد و گفت: "در حال رایزنی برای ایجاد دو کمیته عارضه یابی و کمیته صادرات با پشتیبانی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران هستیم. باید در ابتدا به صورت علمی و تخصصی عارضه یابی شود که علت عدم صادرات در صنعت دایکست چیست، درحالی که این مسئله یکی از ضعف ها نقاط منفی صنعت دایکست محسوب می شود. چرا باید تولیداتمان تماما در بازار داخل مصرف گردد و سهمی در بازار جهانی نداشته باشیم؟"

وی افزود: "پس از عارضه یابی گزارش این کمیته به صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ارائه خواهد شد تا از شرکت هایی که پتانسیل صادرات را دارند حمایت های لازم صورت گیرد."

مارکاریان ادامه داد: "به کمک کمیته صادرات هم قرار است بازارهای مستعد برای دایکست کاران معرفی گردد و تا زمان تحقق صادرات، از نظر فنی و بازرگانی و روابط بین الملل کنار تولیدکنندگان باشد."

وی توضیحات مختصری پیرامون تاسیس انجمن دایکست ارائه داد و خاطرنشان کرد: "از 6 سال پیش، یعنی اسفند 1389، مصادف با سال 2011 میلادی، هسته اصلی انجمن دایکست ایران به کمک سندیکای آلومینیوم بنیان گذاری شد. انجمن دایکست ایران به مدت سه سال فعالیت خود را درقالب زیرمجموعه سندیکای آلومینیوم انجام داد، اما از 2 سال پیش در وزارت کار با نام انجمن کارفرمایان صنعت دایکست به ثبت رسید و اکنون نیز به فعالیت خود ادامه می دهد."

رئیس هیئت مدیره انجمن دایکست زمان راه اندازی کمیته های تخصصی انجمن را همزمان با تاسیس آن عنوان کرد و گفت: "کمیته های تخصصی انجمن دایکست 4 کمیته شامل کمیته فنی، کمیته بازرگانی، کمیته حقوقی و کمیته آموزشی است البته برخی از این کمیته ها به جهت ماهیتشان نتوانستند ادامه کار دهند."

وی رسالت اصلی انجمن دایکست را همچون سایر انجمن ها، توسعه صنعت دایکست در ایران و کمک به روند رشد صادرات قطعات دایکستی به کل دنیا مطرح و خاطرنشان ساخت که دستیابی به این مهم در راستا و در کنار آموزش، تکنولوژی و ارتقای سطح دانش دایکست کاران انجام خواهد شد.

وی در پاسخ این سوال که اقدامات انجمن برای کمک به دایکست کاران تا بدین جا چه بوده است؟ هم گفت: "تاکنون خدمات مختلفی به صنعت دایکست از طرف انجمن ارائه شده است برای مثال اولین اقدام، چاپ مجله و دو ماهنامه مهندسی دایکست بود که پس از 6 ماه از تاسیس انجمن به چاپ رسید و تا به امروز منتشر می شود. بعد از آن انجام دوره ها، سمینارها و کارگاه های اموزشی را داشتیم که با اساتید داخلی و خارجی و مشارکت شرکت های معروف دنیا از آلمان، ایتالیا، اسپانیا و ایرلند و حتی با کمک دانشگاه ها ازجمله دانشگاه علم و صنعت و انجمن تحقیقات آلومینیوم و ساپکو برگزار شد."

مارکاریان شرکت در نمایشگاه ها را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که انجمن دایکست از زمان تاسیس خود پیگیری کرده است و اظهار داشت: "انجمن دایکست در عمر حدود 6 ساله خود، سه نمایشگاه بین المللی شامل اتومکانیکا ترکیه (Automechanika Istanbul) و دو مورد متف (metef) ایتالیا شرکت کرده است. همچنین انجمن دایکست نمایندگی نمایشگاه متف ایتالیا را در ایران برعهده دارد و کلیه خدمات حضور را به اعضا ارائه می دهد. خدمت دیگری که انجمن انجام داده، انتشار جزوه ها و در اختیار قرار دادن کتاب های مربوط به صنعت دایکست ایران است که در ایران وجود نداشته و ندارد و تنها در وب سایت انجمن و به صورت الکترونیکی قرار دارد."

وی خاطرنشان کرد: "کمیته فنی انجمن نیز توانست نرم افزار قیمت ضرب قطعات دایکستی را به اعضا ارائه دهد. به جهت اینکه این قیمت در بین تمام صنعت گران و تولیدکنندگان این حوزه مورد چالش بود بنابراین برای آنکه بتوانیم آن را به یک روند مشخص برای مشتریان و تولیدکنندگان در بیاوریم طی سه الی 4 ماه بحث و بررسی در کمیته فنی، فرمولی برای آن ارائه شد و به صورت نرم افزار در وبسایت انجمن قرار گرفت تا علاقمندان، قابلیت استفاده را داشته باشند."

رئیس هیئت مدیره انجمن دایکست این انجمن را از معدود انجمن هایی معرفی کرد که در راستای خدمات گروهی، در نمایشگاه ها غرفه خود را با مشارکت اعضا ایجاد می کند. وی تاکید کرد: "طی مذاکراتی که با مسئول و متولی برگزاری نمایشگاه متافو داشتیم، قرار است از سال آینده در نمایشگاه متافو سالن 27 به نام سالن دایکست نام گذاری شود و کلیه فعالین این صنعت در این سالن کنار هم جمع شوند و خدمات به صورت تخصصی تر به بازدیدکنندگان ارائه شود. ضمن اینکه دوره های آموزشی همچنان تداوم خواهد یافت و ازجمله موارد و اقداماتی است که به صورت متداول انجام می شود و قطع نخواهد شد. شایان ذکر است یک ماه پیش نیز یکی از این دوره های آموزشی به صورت رایگان با حضور سه شرکت ایتالیایی و با همکاری ساپکو برگزار شد. همچنین قرار است در نمایشگاه 2017 متف ایتالیا که خرداد ماه سال آینده برگزار می شود همچون گذشته انجمن دایکست حضور یابد و غرقه گروهی خود را برپا کند."

مارکایان به عنوان سخن پایانی به خبرنگار ما گفت: "انجمن ها در ایران به صورت غیر انتفاعی کار می کنند و این مسئله به نوعی باعث تضعیف آنها شده است. اگر انجمن ها بتوانند و اجازه درآمدزایی را داشته باشند تا این درآمد در قالب خدمت به اعضا ارائه شود قطعا عاملی بر پیشرفت آنها خواهد بود. ازجمله دلایلی که سبب شده انجمن ها در ایران خوب رشد نکنند می تواند همین عامل باشد، چراکه تنها منبع درآمدی انجمن ها حق عضویت هایی است که دریافت می کنند اما اعضا خدماتی را از ما انتظار دارند بنابراین بودجه ای برای این خدمات نداریم و امیدواریم این مسئله رفع شود."

رقابت با چین، عدم پشتیبانی بانک ها

سید پرویز حسینی، مدیرعامل شرکت تولیدی صنایع جوگی در باره فعالیت های شرکت گفت: "شرکت تولیدی صنایع جوگی در سال 64 تاسیس شده، بیش از 30 سال از شروع کار صنعتی شرکت جوگی می گذرد. محصول اولیه ما در ابتدای کار رینگ خودرو بوده است."

وی افزود: اکثر تولیدات و محصولات شرکت، قطعات خودرو است. ایشان در رابطه با مشکلات صنعت دایکست نکاتی را افزودند: "با بازدیدهایی که از کشورهای مختلف فعال در حوزه دایکست، چه در بخش ماشین آلات و یا مواد مصرفی داشتیم در کل می توان گفت مقوله تولید در دنیا بدون کمک بانک ها امکان پذیر نبوده و علاوه بر کمک بانک ها حمایت های دولتی را می طلبد، اما در ایران متاسفانه محصول خیلی گران است. یعنی محصولات تولیدی چون باید با محصولات وارداتی به ویژه محصولات چینی رقابت کند متاسفانه اگر حمایت های سیستماتیک و سرمایه گذاری توسط بانک ها از تولید حذف شود - که عملا حذف شده - هیچ واحد تولیدی توان رقابت را با رقیب خارجی، که این حمایت ها را به صورت سیستماتیک داراست، ندارد."

به گفته ایشان تولید کنندگان داخلی برای سرمایه گذاری و ایجاد خطوط جدید، تولید محصولات جدید و هزینه در گردش با مشکلات متعددی روبرو هستند و این معضلات به طور عام برای تمامی شرکت ها دیده می شود.

از نظر مدیریت شرکت جوگی در کل، سرمایه در گردش مقوله قابل توجهی است که اگر توقع تامین آن از طریق خود واحد را داشته باشیم  قطعا قادر به تامین نبوده و درنتیجه قدرت رقابت را با رقبای خارجی از دست می دهد.

سرمایه گذاری برای بروزرسانی خطوط تولید هم با توجه به بهره های موجود در بازار و نظام بانکی، آنهم قدرت رقابت را از رقبای خارجی می گیرد.

این مساله سبب می شود جاذبه واحدهای تولیدی به جهت عدم توانایی در رقابت با طرف های خارجی کم شود و حتی نتوانسته ایم نیروی خلاق در واحدهای خود جذب کنیم و تنها واسطه گری در این بین رشد کرده و از جذابیت بیش تری برخوردار شده است.

نظر ایشان در مورد آینده هم قابل تامل است: "با توجه به مثبت اندیشی هایی که نسبت به تولید وجود دارد و درصورت حمایت های دولتی و بانکی، بتوان به بقای خود ادامه داد."

از آقای مهندس حسینی دلیل حضورشان در کنار انجمن دایکست را جویا شدیم: "چند سالی است که نمایشگاه ها را در کنار انجمن و با انجمن دایکست شرکت می کنیم و فکر می کنیم سود و حیات شرکت های دایکستی به صورت جمعی مقدور است و با این شرایط بازار، مبارزه به تنهایی جوابگو نبوده و شانسی برای موفقیت ندارد، لذا شرکت جوگی سعی نموده همواره در حرکت های گروهی مشارکت نماید."

 

انجمن دایکست جدا از فعالان این صنعت نیست

باید اعضا و فعالان صنعت دایکست همراهی لازم را با انجمن دایکست داشته باشند، چون این نهاد و تشکل جدای از تولیدکنندگان و فعالان این صنعت نیست.

عباسعلی اسحاقی، مدیرعامل گروه صنعتی نوین دایکست است. وی که پیش از شروع این فعالیت فردی نظامی بود و بازنشسته ارتش ایران می باشد، درباره شروع فعالیت خود درحوزه دایکست می گوید. سرهنگ اسحاقی که بیش از 28 سال سابقه فعالیت و خدمت در نظام را داشته، به درخواست شخصی بازنشست شده و صلاح را در این دیدند که در کنار فرزندان فعالیت در حوزه دایکست را آغاز نمایند.

به گفته ایشان: "در سال 76 در شهرک صنعتی عباس آباد فضایی را برای شروع به کار خریداری کرده و با یک دستگاه 08 روسی کار را آغاز کردیم. سپس دستگاه دوم را از نوع دستگاه 07 روسی خریداری کردیم و تا امروز 12 دستگاه در این مجموعه مشغول به کار است که تفاوتهای بسیاری با روزهای ابتدایی دارد، اما هنوز هم در مسیر تعالی و توسعه قدم بر می داریم."

اسحاقی این خبر را نیز اعلام کرد: "در حال حاضر مجموعه جدیدی ساخته شده که کار تجهیز آن در حال انجام است و در نخستین قدم، قرارداد خرید یک دستگاه اروپایی فول اتوماتیک را با ایتالیا به امضا رسانده ایم."

وی در پاسخ به این سوال که "به عنوان یک فعال دایکست مشکلات این صنعت را چه می دانید؟" اظهار داشت: "معتقدم اگر تمرکز فعالان صنعت بر کارشان باشد هیچ چیز نمی تواند مشکل ساز شود و چنانچه مدیریت صحیح و سیستماتیک اعمال گردد مشکلات کمتر خواهند بود. اگر بگوییم حمایت نمی شویم درست است، اما آیا راهکار آن کنار کشیدن از کار است؟ خیر، بلکه باید سعی کرد تا آنجا که می شود بار مسئولیت های خود را به عنوان یک تولیدکننده بر دوش بکشیم، بدون اینکه توقع و انتظاری از دولت یا سازمانی داشته باشیم."

مدیرعامل گروه صنعتی نوین افزودند: "مالیات، بیمه، گاز و برق و سایر موارد از جمله مسائلی هستند که اکثر تولیدکنندگان با آن مواجهند، اما این مسائل با حرف هم درست نمی شود. پس بهتر است خود را با این شرایط وفق داده و اصلاح را از خود آغاز کنیم."

سرهنگ اسحاقی آینده صنعت دایکست را نیز منوط به مدیریت واحدها دانست و افزود: "اگر مدیریت مجموعه ای درست و مدیر از خودگذشتگی داشته باشد، قطعا آینده روشنی در انتظار آن سازمان خواهد بود. مدیری که با کارگر و مشتری کنار بیاید قطعا عملکرد مطلوبی خواهد داشت."

گفتنی است، گروه صنعتی نوین دایکست ازجمله شرکت هایی است که در ایران دارای بیشترین تنوع تولید بوده و از صفر تا صد طراحی، قالب سازی، آلیاژسازی و تولیدآ از جمله بیش از 300 قطعه مختلف در این شرکت انجام شده است.

 

بعد از برداشتن تحریم ها ظرفیت های زیادی در ایران باز شده است

Christian Pfitzner، مدیر فروش شرکت وستوفن (Westofen) در گفت و گو با خبرنگار ما پیرامون فعالیت این شرکت گفت: "شرکت  Westofenیک شرکت بین المللی بوده که بر روی فلزات سبک کار می کند. 50 سال از فعالیت این شرکت در زمینه صنعت ریخته گری و کوره های ذوب می گذرد."

وی افزود: "دفاتر فروش این شرکت بجز آلمان در سایر کشورها نیز فعال هستند و امکاناتی در آمریکا و چین برای تولید کوره دارند. این شرکت بیش از 200 پرسنل داشته و گردش مالی آن بیش از 70 میلیون یورو است. بیش تر از 75 درصد تولیدات این شرکت در خطوط تولید قطعات خودرویی بکار گرفته می شوند و 25 درصد باقی هم در صنعت الکترونیک و دیگر صنایع نصب شده اند."

Pfitzner اظهار داشت: "حیطه کاری شرکت وستوفن ذوب فلزات و انتقال ذوب از کوره به ماشین های دایکست است. به جرات می توان گفت در خودروهای شخصی، حداقل یک قطعه وجود دارد که توسط ماشین ها وکوره های ساخت Westofen ذوب شده باشد، چراکه برای تمامی سازندگان قطعات خودرو، کوره ذوب تولید کرده ایم."

وی خاطرنشان ساخت: "این شرکت توجه ویژه ای به طرح های تحقیق و توسعه دارد و امکاناتی مناسب را از ذوب، انتقال، ریخته گری قطعه تا عملیات حرارتی به خریداران پیشنهاد می دهد. تلاش این شرکت حداقل نمودن مصرف انرژی و مقدار سربار است تا از نظر اقتصادی کار به درستی انجام شود."

مدیر فروش شرکت وستوفن در پاسخ به این سوال که بازار ایران را چگونه دیده اند؟ گفت: "عقیده من این است که بازار ایران دارای پتانسیل خوبی برای فعالیت است و جای کار زیادی دارد. در واقع بعد از تحریم ها بازار خیلی بزرگی ایجاد و ظرفیت های زیادی باز شده است که می تواند با ماشین آلات پر شود. اما با توجه به اینکه تولید خودرو در حال افزایش است و به تناسب، ترافیک نیز افزایش خواهد یافت، صنایع خودروسازی باید تلاش کنند خودروهای تولیدی را تنها برای بازار ایران تولید نکنند بلکه نگاهی به بازار صادراتی داشته باشند."

وی ادامه داد: "تجهیزات تولید شده این شرکت تجهیزات پایه است که می تواند این امکان را ایجاد کند که شرکت ها قطعات بهتری را برای مصارف شرکت های اروپایی تولید کنند و امیدواریم با همکاری انجمن پیشبردی بر روی کارکرد شرکت ها ایجاد شود."

 

دولت حمایت های لازم از صنعت را انجام دهد

محمدرضا یاس، مدیر اجرایی شرکت فارس ریزان مواد ضمن بیان این مسئله که حضور طرف های خارجی و بسترسازی آنها برای ورود به بازار ایران نشان دهنده رشد انتظارات از صنعت است گفت: "تولیدکنندگان داخلی انتظار دارند دولت حمایت های خود از بخش صنعت را داشته باشد. صنعت و تولیدکنندگان در دوران رکود ضربه های زیادی را متحمل شده اند و باتوجه به تحریم ها و قدیمی بودن تکنولوژی ها و تجهیزات تولید، کیفیت کالا کاهش و هزینه های تولید بالاتر رفته است. اما، برجام می تواند بازسازی واحدها را به همراه داشته باشد و دولت هم باید حمایت هایی را از صنعت انجام دهد."

وی افزود: "حتی در زمان اجرای طرح هدفمندی یارانه ها دولت طرح هایی نظیر تخصیص یارانه به بخش انرژی برای حمایت از صنعت را مطرح کرد، اما هیچ وقت محقق نشد. درحالی که دولت در زمینه تولیدات داخلی با ایجاد تعرفه هایی می تواند بازار را کنترل کند."

یاس اظهار داشت: "واقعیت این است که در بسیاری از زمینه های تولیدی با مازاد ظرفیت مواجه هستیم و اگر قرار است وضعیت صنایع بهبود یابد باید مشوق های صادراتی برای تولیدکنندگان ایجاد شود تا هزینه تمام شده آنها کاهش یافته و تولید برای آنها توجیه پذیر شود یا اینکه دولت برای اجناسی که در داخل تولید می شود تعرفه های گمرکی جدیدی را اعمال کند تا تولیدکننده داخلی توان رقابت با طرف های خارجی را داشته باشد."

وی ادامه داد: "به جرات می توان گفت ظرفیت ها در صنایع مختلف دو برابر نیاز و تقاضای داخلی است و اگر در این شرایط قرار باشد تولیدکنندگان خارجی به راحتی به بازار داخل دسترسی داشته باشند تولیدکنندگان داخلی مشکلات بیشتری خواهند داشت."

مدیر اجرایی شرکت فارس ریزان مواد افزود: "در سال 94 متاسفانه با افت شدیدی در تولید در سطح ریخته گری مواجه شدیم، اما پس از برجام در سال 95 رشد نسبی را شاهد بوده و هستیم که شیب این رشد در 6 ماهه نخست سال، کندتر بوده اما با شروع 6 ماهه دوم، رشد تاحدودی افزایش یافته است. شاهد هستیم که نسبت به سال 94 صنایع حداقل 10 تا 15 درصد رشد داشتند اما متاسفانه در مقایسه با سال 93 همچنان نزدیک به 20 درصد عقب هستیم. با این وجود با نزدیک شدن به پایان سال پیش بینی می شود این شکاف نسبت به سال 93 تعدیل و جبران شود."

یاس در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه مشکلات مالی را تاثیرگذار بر صنعت می دانید؟ گفت: "عمده مشکلی که صنعت با آن مواجه است همان نقدینگی می باشد که سبب شده شرکت ها با کمبود مواد روبرو گردند. تولیدکنندگان اگر بخواهند از ارز آزاد استفاده کنند تفاوت قابل توجهی را بین ارز آزاد و ارز مبادله ای حس خواهند کرد. از سوی دیگر تامین مواد از طریق اتاق هم نیازمند تسویه صد در صدی مبلغ فروش است، درحالی که تولید و ورود کالا به بازار، زمانی دو تا سه ماهه را می طلبد و عملا چیزی که در صنعت در حال وقوع است بازگشت 6 تا 7 ماهه پول برای تولیدکنندگان است. یعنی هر سرمایه درطول یک سال تنها یک بار گردش خواهد داشت و این باعث خواهد شد مانده بدهی ها افزایش یابد. حتی در شش ماهه دوم امسال هم با وجود آنکه مطالبی مبنی بر بهبود شرایط مطرح می شود، اما شرکت ها هنوز هم قادر به تامین مواد اولیه خود نیستند و این کمبود نقدینی به شدت صنعت را اذیت می کند. هرچند که اعتقاد من این است ریشه مشکل نقدینگی هم به دولت باز می گردد."

وی در خاتمه گفت: "قرار گرفتن در کنار انجمن دایکست می تواند برای شرکت ها مفید باشد، چراکه حمایت های خوبی می تواند از سوی انجمن برای شرکت ها صورت گیرد. البته این موضوع باید دوجانبه باشد و انجمن نیز باید توسط اعضا حمایت شود. "

 

گروه ایتال پرس و گاوس (ITALPRESS/Gauss)

با حرکت به سمت سبک سازی بدنه خودروها، صنعت دایکست روز به روز به شرایط آرمانی خود نزدیک تر می شود. تولیدکنندگان خارجی ماشین آلات صنعت دایکست بازار ایران را دارای پتانسیل خوبی برای کار یافته اند و پس از برجام شاهد حضور خوبی از آنها بودیم، هر چند که این فعالان هنوز هم مشکلات نقل و انتقال پول را ازجمله مسائل اساسی می دانند. در این زمینه با آقای Carlo Cortinovis از ایتال پرس ایتالیا به بحث و تبادل نظر پرداختیم. 

لطفا در زمینه با فعالیت های شرکت ایتال پرس توضیح مختصری بفرمایید.

فعالیت گروه ایتال پرس و گاوس در حقیقت ساخت ماشین آلات برای خطوط ریخته گری تحت فشار بالا و تحت فشار پایین است. این کمپانی ایتالیایی در برشا در نزدیک میلان مستقر است، 45 سال سابقه فعالیت دارد و یکی از شرکت های پیشرو در صنعت دایکست محسوب می شود. شرکت ایتال پرس ماشین های دایکست را از سایز 200 تن تا 4500 تن می سازد.

ماشین های دایکست را می توان به دو دسته ماشین های سنتی با سیستم تاگل و ماشین هایی که بدون تاگل کار می کنند تقسیم بندی کرد.

بیشتر فعالیت های شرکت ایتال پرس در صنایع خودروسازی است و انواع قطعاتی که در این صنعت توسط این شرکت تولید می شود شامل پوسته های کلاچ، پوسته گیربکس، قطعات فرمان و قطعات بدنه خودرو است.

ایتال پرس با بیشتر صنایع خودروسازی دنیا یا به صورت مستقیم و یا از طریق شرکت های تامین کننده قطعات آنها کار می کند.

پتانسیل بازار ایران را چطور می بینید؟

پتانسیل بازار ایران پتانسیل خوبی است اما ایتال پرس حجم کمی از این بازار را کسب کرده و نمی دانیم که مشکل از کجا است. البته یکی از مشکلاتی که وجود دارد نقل و انتقال پول از ایران به اروپا است.

باید بگویم ایتال پرس تولیدکننده ماشین آلات با کیفیت بالا و گران است و رقابت ما با تامین کنندگان چینی که تولیدکننده ماشین آلات با کیفیت پایین تر و ارزان تر هستند، می باشد.

آینده بازار و صنعت دایکست در جهان را چطور می بینید؟

قطعاتی که توسط ماشین آلات ایتال پرس می توان تولید کرد قطعات منیزیمی و آلومنیومی است و با توجه به اینکه در دنیا تمرکز بر روی کاهش وزن خودرو است تصور این است که بازار بر روی استفاده از قطعات دایکست در حال پیشرفت است و بنابراین شاهد توسعه این صنعت خواهیم بود.

قطعاتی که پیش از این از فولاد یا چدن تولید می شدند اکنون با استفاده از منیزیم و آلومینیوم تولید می شوند.

هدف اکثر خودروسازان حرکت به سمت استفاده از قطعات سبک است و نه تنها به جهت سبک شدن بدنه خودروها بلکه به منظور کاهش تولید مونو اکسید کربن در جو زمین این اتفاق صورت می گیرد.

دو سال گذشته صنعت دایکست بهترین سال های کاری خود را پشت سر گذاشته چون هم شرایط فروش خوب بوده و هم سایز ماشین آلات تولیدی آنها بزرگتر شده است. همینطور در دنیا استفاده از اتوماسیون در خطوط در حال افزایش است و به همین دلیل ارتباط بین خطوط دایکست در حال ارتقا است.

 

مشکلات نقدینگی و خواب سرمایه تولید را با مشکل مواجه می کند

آقای مهدی رحمانی، مسئول فروش و بازاریابی شرکت کنترل گاز اکباتان در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به یکی از اصلی ترین مشکلات صنعت دایکست که بیشتر شرکت ها را درگیر کرده گفت: "مشکل عمده ای که همواره شرکت ها را اذیت می کند و تمام صنعت با آن درگیر هستند، همان مشکل نقدینگی و خواب سرمایه است که بر روند تولید قطعا تاثیر گذار است."

وی به سایر مشکلاتی که صنعت گران تاکنون با آن مواجه بودند نیز پرداخت و به دوره سختی که شرکت ها پشت سر گذاشتند اشاره کرد و افزود: "در 5 الی 6 سال اخیر شرکت ها شرایط بدی را گذرانند، اما چشم امیدی به آینده دارند، چراکه ظرفیت های خوبی در صنعت دایکست ایران وجود دارد و با وجود شرکت های خوبی که در زمینه دایکست در کشور هست، می توان جذب مشتری در کشورهای دیگر داشت."

مسئول فروش و بازاریابی کنترل گاز اکباتان ادامه داد: "تحریم هایی که تاکنون کشور با آن مواجه بوده، سبب شده کشورهای غربی رغبتی برای همکاری با ایران و شرکت های ایرانی نداشته باشند، اما رفع این تحریم ها شاید بتواند عاملی برای برداشتن گام های موثر و خوب در زمینه های صنعتی باشد."

وی همچنین عملکرد انجمن دایکست را در طول فعالیت خود مثبت ارزیابی کرد و گفت: "انجمن نهادی است که کلیه دایکست کارهای بزرگ کشور را پوشش داده و براساس ممیزهایی که این نهاد در سال گذشته انجام داد، برند دوم دایکست کشور شدیم و به عنوان یکی از اعضای انجمن، از فعالیت آن راضی هستیم."

رحمانی در بخشی از صحبت های خود فعالیت شرکت کنترل گاز اکباتان را این گونه تشریح کرد: "شرکت کنترل گاز اکباتان فعالیت خود را از سال 62 آغاز کرده است. زمینه اصلی فعالیت شرکت، صنایع میترینگ و ایمنی گاز است که شامل کنتور گاز و رگولاتورهای گاز شهری است. علاوه بر فعالیت هایی که در صنایع گاز داریم، تولیدکننده قطعات خودرو نیز هستیم که بیشتر پایه آن دایکستی است. به جرأت می توان گفت به واسطه تجهیزات مطلوب دایکستی که داریم و تولیداتی که انجام میدهیم، از بهترین دایکست کاران غرب کشور هستیم و از این ظرفیت برای تولید قطعات خودرو استفاده می کنیم. در حال حاضر با خودروسازانی نظیر سایپا از طریق مگاموتور و ایران خودرو از طریق ساپکو همکاری می کنیم."

 

خبر خوب برای صنعت دایکست؛ خودرو شرایط مطلوبی دارد

وحید معینی، مدیرعامل صنایع پتروسیس سامان معتقد است صنعت خودرو شرایط مطلوبی دارد و سرمایه گذاری های خوبی در حال انجام در حوزه قطعات خودرو است، از اینرو می توان به بهبود شرایط صنعت دایکست امیدوار بود.

وی گفت: "شاید بتوان گفت صنعت دایکست به صورت صد در صدی به صنعت خودرو و لوازم خانگی در ایران وابسته است. مسئله مهمی که صنعت گران دایکستی با آن دست به گریبان هستند دو مشکل اصلی است، اول بروکراسی اداری می باشد که در گمرکات وجود دارد و برای تامین ماشین آلات مشکل ساز شده است و دوم سرمایه گذاری در صنعت دایکست است."

معینی افزود: "صنعت دایکست زمانی در ایران فعال شد و جایگاه پیدا کرد که شوروی سابق از هم پاشید و به جز چند کارخانه ای که در همان زمان فعال بودند سایر ماشین آلاتی از روسیه وارد کشور شد."

وی ادامه داد: "با توجه به بهبود وضعیت صنعت خودرو که در یک سال اخیر حاصل شده و رو به بهبود می رود، کارخانه ها مشکلات فرسودگی ماشین آلات خود را متوجه شده اند و چون تولیدات افزایش یافته نیاز به ماشین آلات جدیدتر و بهتر دارند. اما در شرایط تحریم شاهد عقب نشینی شرکت های اروپایی به جهت مشکلات بانکی بودیم و به همین دلیل تایوان و چین سهم بازار ایران را در تامین تجهیزات و ماشین آلات به خود اختصاص دادند. این در شرایطی رخ داده که دولت هم هیچ گونه کمکی برای بهبود شرایط دایکست کاران نمی کند و حتی شاهد کارشکنی هایی در بحث گمرک، واردات و مجوزهای مربوطه از سوی آن هستیم."

مدیرعامل صنایع پتروسیس سامان به این موضوع تاکید ویژه ای کرد که دولت در همه جای دنیا برای ارتقا سیستم و تکنولوژی در صنایع کمک و حمایت های لازم را از آن صنعت انجام می دهد اما در ایران این طور نبوده و نیست.

وی مجددا به وضعیت بهبود تقاضا بازگشت و تاکید کرد: "از نظر تقاضا از ابتدای سال بهبودهای خوبی حاصل شده و همان گونه که اشاره کردم صنعت خودرو وضعیت مطلوب تری داشته است، پس با توجه به تدابیر و برنامه ریزی هایی که در صنعت خودرو انجام شده، تا یک سال آینده نیز شرایط خوبی خواهیم داشت. همچنین لوازم خانگی هم به صورت فصلی تقاضای خوبی را به ثبت رساند."

وی خاطرنشان کرد: "مشاهدات عینی نشان می دهد سرمایه گذاری های خوبی در زمینه قطعات خودرو انجام شده است و امیدوار هستم این روند تداوم یابد."

معینی ادامه داد: "باید بگویم دایکست در لوازم خانگی بیش تر در رادیاتورهای شوفاژ کاربرد دارد که معمولا یک تا دو ماه مانده به شروع فصل سرما تقاضا برای آن افزایش می یابد و بخاطر همین در ماه های اخیر شرایط خوبی در این بخش ایجاد شد."

وی در پایان انجمن دایکست را یک انجمن نوپا عنوان کرد و گفت: "این انجمن باوجود نوپا بودن به کمک فعالان این صنعت خیلی زود به ثمر نشسته و همه برای بهبود شرایط این صنعت کمک کرده اند."

گفتنی است، شرکت پتروسیس سامان تامین کننده تجهیزات، ماشین آلات و مواد مصرفی صنعت دایکست است.

 

عوامل بروز مشکلات در صنعت دایکست را بشناسیم

نقدینگی پایین، نبود حمایت های لازم از سوی بانک ها و تاخیر در پرداخت های خودروسازان از جمله مشکلاتی است که فعالان صنعت دایکست با آن مواجه هستند. در راستای بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای صنعت دایکست گفت و گویی را با ناصر نوتاش از بازرگانی آروین تک داشتیم وی موارد مذکور را ازجمله مسائل و مشکلاتی عنوان کرد که صنعتگران  با آن مواجه هستند. در ادامه این مصاحبه را خواهید خواند:

آقای نوتاش توضیحی درخصوص فعالیت آروین تک ارائه بفرمایید.

 آروین تک مجموعه ای بازرگانی است و خدمات متنوعی به صنعت ریخته گری ارائه می نماید. ازجمله این خدمات، ارائه تجهیزات ایمنی، تجهیزات کنترل فرآیند، بوته های ریخته گری، ترموکوپل های تخصصی، سیستم های گاززدایی و آخال زدایی مذاب، تجهیزات خطوط ریخته گری چدن و فولاد، سیستم بهینه و پیشرفته سیلندر و پلانجر و پاشش اتوماتیک روانکارهای سیلندر و پیستون و درنهایت خدمات مشاوره مهندسی به صنعت ارائه می شود.

از جمله تجهیزات ارائه شده به صنعت دایکست هم می توان به قالب های دایکست، دستگاه های اندازه گیری و سنجش تمیزی مذاب که برای آخال زدایی لازم و ضروری است، سیلندر، پیستون و سیستم تزریق دایکست از گلکس سوئیس و البته ترموکوپل های تخصصی از ژاپن و مورگان اشاره کرد. باید به این نکته هم اشاره کنم که آروین تک نماینده شرکت گلکس سوئیس و مورگان در ایران است.

صنعت دایکست با چه مشکلاتی مواجه است؟

مشکلات تنها به سیستم دایکست محدود نمی شود بلکه کل صنعت قطعه سازی و ریخته گری با مشکل مواجه است.

عموما دایکست در صنعت خودرو، لوازم خانگی، صنعت ساختمان و حتی صنعت برق کاربرد دارد و این ها صنایعی است که مشتری دایکست محسوب می شوند. دایکست در فضای وسیعی فعالیت می کند، اما قطعات بزرگ و سنگین متعلق به خودروسازان است و چون برنامه ریزی ها و پرداخت های خودروسازان و مجموعه های وابسته به خودروسازان مرتب نیست پس تصمیم گیری ها در بین آنها ضعیف است که همین مسئله برای قطعه سازان مشکل ساز شده است.

با  وجود  این مشکلات که بسیار مهم نیز هستند یک مطلب خاص و مهم، تمرکز بر بازار محلی  درتولیدکنندگان ما است که معمولا به بازار داخل معطوف شده و تولیدکنندگان داخلی انگیزه صادراتی ندارند.

 من به عنوان یک فعال صنعتی ، می گویم درست نگاه کنیم "آینده در صادرات است نه در تولید و عرضه صرفا داخلی" و شرکت ها باید بخشی از درآمدهای خود را از طریق صادرات تامین کنند. این کار نه تنها به پرداخت ها نظم می دهد بلکه از ارز حاصل از فروش می توان مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز را به راحتی تامین کرد.

علاوه براین، باید بدانیم به دنبال درآمدهای دیگر از بازارهایی غیر از بازار داخل به گونه ای، توان خود را ارتقا خواهیم داد.

نقدینگی پایین، موضوع بانک ها که قادر به ارائه تسهیلات در این شرایط نیستند و از همه مهم تر همان موضوعی که پیش از این مطرح کردم، یعنی پرداخت با تاخیر خودروسازان به تولیدکنندگان و ریخته گران همگی سبب تشدید مشکلات  این بخش صنعت شده و توان مالی آنها را پایین آورده است.

این مشکلات برای صنعت گران دست و پا گیر شده، درحالی که برای انجام کارها نیازمند سرمایه هستند.

زمانی که بسیاری از دست مزدها و درآمدهایمان را دریافت نکرده ایم و میزان سود مجموعه  پایین آمده، ریسک سرمایه گذاری افزایش می یابد درحالی که باید این مشکلات رفع شود.

برای حضور در بازارهای جهانی چه اقداماتی را باید مد نظر قرار داد؟

برای ورود به بازارهای جهانی، تولیدکنندگان  باید به خریداران اروپایی نشان دهند که فرآیندها توسط آنان تحت کنترل است و می توانند به موقع کالاهای درخواستی را تحویل دهند. به همین دلیل آروین تک بر روی کنترل فرآیند تمرکز ویژه ای دارد و تجهیزاتی که  ارائه می نماییم، این توانمندی را به ریخته گران می دهد.

راهکاری که می توان برای رفع مشکلات ارائه داد چیست؟

اعتقاد بنده این است که افراد موفق باید راه حل هایی برای حل مسائل خود داشته باشند به همین دلیل بر موضوع صادرات تاکید کرده و آنرا توصیه می نمایم.

زمانی که مشتری متقاعد به دریافت قطعه مورد نظر خود از شرکتی شد قطعا آن مشتری در ساخت قالب و تامین تجهیزات مورد نیاز سرمایه گذاری خواهد کرد.

پس شرط اول برای ورود به بازارهای بین المللی، آمادگی برای حضور است که این به معنای پذیرش ریسک نیست بلکه به نوعی برنامه ریزی توسعه بازار محسوب می شود.

در انجمن دایکست ارتباط خوبی با شرکت شهرک های صنعتی برقرار شده و از سوی آقای دکتر سلیمانی قول های مساعدی برای ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان قطعات دایکستی از صندوق ذخیره ارزی داده است. البته این تسهیلات برای سایر ریخته گران هم خواهد بود و چنانچه برنامه برای ارائه توانمندی ها و حضور در بازار داشته باشند، گام های موثر و قول های مساعدی برای تامین مواد اولیه و ماشین آلات داده شده است، اما باید امکان سنجی و طرح توجیهی مناسبی از سوی صنعت گران آماده شود تا از فرصت ایجاد شده استفاده گردد.

موضوع دیگر، اتوماسیون و ضعف در این حوزه است، متاسفانه ضعف در ایجاد و کاربرد اتوماسیون باعث  افزایش هزینه های اپراتوری و بالاسری گردیده است، به نحوی که در بیشتر مواقع قیمت تمام شده قطعات ما بالاتر از رقبای آسیایی و حتی اروپایی است، درحالیکه مشتری به دنبال کیفیت خوب، قیمت خوب و تداوم تولید است. باید این سه مقوله برای مشتری اثبات شده و خدمات نیز به آنها عرضه شود.

وضعیت صنعت دایکست را در آینده چطور می بینید؟

البته برای پاسخ به این سوال نیازمند دانش و تخصص برنامه ریزی استراتژیک هستیم که بنده تخصصی در این خصوص ندارم،  اما به عنوان فردی که 21 سال در این صنعت کار کرده می توانم بگویم فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته ایم. اما از تمامی صنعت گران تقاضا دارم با دید باز به بازارهای اروپا و ترکیه نگاه کنند، چون این راه حلی برای پیشرفت و تثبیت شرایط است.

بسیاری از شرکت ها و واحدها درطول چند سال گذشته به دلیل تحریم ها، کاهش سفارشات و گران شدن دستمزدها و مواد اولیه تحت تاثیر قرار گرفته و گاها تعطیل شده اند که ضربه سنگینی محسوب شده و باید جبران گردد.

اگر حرکت این صنعت توسط واحدهای بزرگ تر سرعت بگیرد واحدهای کوچک تر نیز این قابلیت را دارند که در این راستا گام بردارند چون این واحدها توان تحمل ریسک را ندارند.

 

صنعت دایکست تضعیف شده اما شرایط درحال بهبود است

امین اشراقی، مدیرعامل شرکت اکسیر صنعت آسیا زمینه کاری شرکت را تامین روغن و گریس ها در همه صنایع و نیز تامین دستگاه های دایکست دانست و گفت: ما نمایندگی سه شرکت از جمله شرکت کلوزیو ایتالیا، متال پرس ترکیه و ای بی ام آلمان را داریم.

وی افزود: "از ای بی ام آلمان دستگاه های دست دوم برندهای مختلف اروپای غربی را وارد می کنیم."

اشراقی درخصوص بهبود شرایط بازار به خبرنگار ما اظهار داشت: "از ابتدای سال شاهد بهبود قابل توجهی در تقاضا بودیم و از شهریور شرایط به گونه ای شد که گویا وارد دوره اقتصادی جدیدی شدیم و نشانه های رونق کاملا وجود دارد. به ویژه افزایش فروش و مصرف روغن در صنایع مختلف به معنای کار بیشتر در صنعت و رونق در این بخش اقتصادی است."

وی ادامه داد: "در زمینه دایکست هم مذاکرات آغاز شده اما در این حوزه کمی زمان نیاز است تا به نتیجه مطلوب برسیم اما اگر شرایط به همین منوال پیش رود می توان امیدوار بود."

مدیرعامل شرکت اکسیر صنعت آسیا افزود: "معمولا زمان هایی که موضوع انتخابات در کشور مطرح می شود صنعت گران و معامله گران تاحدودی دست به عصا راه می روند، اما درمجموع می توان گفت نتایجی که کشور از برجام گرفته بود در حال بروز است و اگرچه پیش بینی می شد با تاخیر همراه باشد، اما اکنون زمان آن تاخیر به پایان رسیده است و احساس می شود شرایط رو به بهبود است."

وی در توضیح مزیت های برجام در صنعت گفت: "برجام سبب شده بسیاری از شرکت های خارجی نگاه ها را به بازار ایران عوض کرده و به ایران به دید بازاری با پتانسیل خوب و بکر بنگرند، همچنین بازارهای قدیمی که داشتند را مجددا بدست بیاورند، اما ورود این شرکت ها ثبات سیاسی و اقتصادی را می طلبد."

اشراقی یکی از مشکلات اصلی صنعت ما را تضعیف صنعت و عقب ماندن از بازارهای جهانی خواند و اظهار داشت: "این تضعیف ناشی از نبود نقدینگی و بازگشت سرمایه است درحالی که پیش از این ایران یکی از بهترین بازارهای دایکست محسوب می شد."

وی یکی از راهکارهای رهایی از این شرایط را ایجاد تقاضا عنوان کرد و ادامه داد: "باید تولیدکننده بداند که تقاضای واقعی برای تولیداتش وجود دارد و در قبال تولید و فروش، نقدینگی به موقع به دستش می رسد درحالی که اکنون بسیاری از شرکت های دایکستی مبالغ بالایی را از خودروسازان طلب دارند."

اشراقی در پایان نیز برای انجمن دایکست و اعضای آن آرزوی موفقیت کرد.

 

دست اول نبودن تامین مواد اولیه قدرت رقابت را از دایکست کاران داخلی گرفته است

امیر محمد کاشی، مدیرعامل صنايع دايكست رباط گستر با اشاره به بهبود شرایط در سال جاری گفت: "این شرایط سبب شد امسال چند دستگاه دایکست به مجموعه رباط گستر اضافه شود و به بیان بهتر امسال توان کاریمان 25 درصد ارتقا یافته است."

وی تاثیر رکود حاکم بر اقتصاد را بر صنعت دایکست چنین تشریح می کند: "چون تولیدکننده محصول نهایی نیستیم و فروش محصول نداریم رکود چندان تاثیری بر ما نداشته است، اما مجموعه هایی که با آنها در حال کار هستیم به ویژه مجموعه لوازم خانگی، اغلب با مشکل رکود و کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می کنند."

محمد کاشی با این حال ازجمله مشکلات واحدهای دایکستی را یکسان سازی در قیمت ها و دست اول نبودن مواد اولیه دانست و خاطرنشان کرد: "مواد اولیه ای که دایکست کاران تهیه می کنند دست اول نیست و همین عاملی بر عدم رقابت پذیری این واحدها با رقبای چینی است."

وی در این خصوص بیشتر توضیح می دهد و می گوید: "در رقابت با قطعات چینی تنها مشکلمان همین دست اول نبودن و با کیفیت نبودن مواد اولیه است و این عدد خرید مواد اولیه تنها چیزی است که مانع رقابت ما با رقبای چینی می شود. علاوه براین عمر دستگاه های داخل کشور بالاست و عمر کاریشان تمام شده است و این هم از دیگر مشکلاتی است که قدرت رقابت را از ما گرفته است."

مدیرعامل صنایع دایکست رباط برنامه شرکت خود برای آینده را افزایش 30 درصدی توان کاری عنوان کرد و گفت: "همچنین قرار است سیستم تولید خود را با استاندارد های روز مدیریت کنیم درحالی که تا بدین جا به صورت سنتی به فعالیت خود ادامه داده بودیم."

وی در جواب سوالی پیرامون این موضوع که از انجمن دایکست راضی هستید اظهار داشت: "درمجموع یکی از اقدامات خوبی که انجمن دایکست در سال جاری انجام داد، حضور به صورت گروهی در نمایشگاه ایران متافو بوده اما امیدوار هستیم انجمن در سال های آینده برای شرکت در نمایشگاه شرایطی را فراهم کند که امکان عرضه بیشتر قطعات شرکت ها برای به معرض دید گذاشتن قطعات بیشتر از سوی این شرکت ها برای علاقمندان فراهم شود."

وی در خاتمه ضمن تشکر از انجمن دایکست اظهار داشت: "صنعت دایکست یکی از صنایع سخت در کشور است که قادر به پوشش هزینه های خود نبوده و حتی قادر به احقاق حقه خود نیست و دلیل این مسئله نبود هدف گذاری صنفی در بین دایکست کاران است."

گفتنی است، امیر محمد کاشی از سال 1362 فعالیت خود در زمینه قالب سازی را آغاز کرد و پس از قالب سازی به یک تولیدکننده قطعات فلزی، پلاستیک و در نهایت دایکست تبدیل شد و در حال حاضر 11 دستگاه دایکست در مجموعه آنها با 50 درصد ظرفیت در حال کار است.

به گفته مدیریت این مجموعه، این شرکت با 20 نفر پرسنل قطعات مجموعه های لوازم خانگی مثل اجاق گاز و یخچال را تامین کرده و همچنین اکنون 80 تا 90 درصد قطعات تولیدی ایشان صندلی اداری و دفتری است.

حامیان مالی انجمن دایکست ایران